Úporek pochybný (Kickxia spuria)

Úporek pochybný - Foto č. 5775


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyRumištní rostliny


čeleď: Krtičníkovité

České středohoří, Dubany
7.Červenec 2007


Úporek pochybný:

Jednoletá bylina z čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae), celá hustě odstále měkce chlupatá. Hlavní lodyha je přímá, 10-20 cm vysoká, na bázi větvená, větve poléhavé, k podzimu až 50 cm dlouhé; listy vejčité, plynule přecházejí v listeny, v jejichž paždí vyrůstají jednotlivé květy na stopkách asi zdéli listenů nebo kratších. Květy jsou dvoupyské, horní pysk je vpředu hnědočervený, dolní sytě žlutý, s ostruhou obloukovitě zahnutou dolů a dopředu (rozlišovací znak od úporku hrálovitého, který ji má přímou; dále se liší hrálovitým tvarem listů a listenů a lysými květními stopkami delšími než listeny). Kvete od července do října; plod je tobolka. Zvláštností je, že květy na poléhavých větvích se mohou vyvíjet i pod zemí – pak zůstávají uzavřené (kleistogamické), samy se opylí a vytvoří semena. Pochází se Středomoří, k nám byl zavlečen již ve středověku a zdomácněl. Roste zřídka jako polní plevel (ve společenstvech teplomilných plevelů, např. s drchničkou modrou a dejvorcem stroškovým) v teplejších krajích našeho státu – v Čechách především v Polabí, na západ zasahuje nejdále po Louny, na Moravě o něco hojněji v jihovýchodní části, vzácně na severovýchodě. Třebaže je v Červeném seznamu cévnatých rostlin řazen mezi druhy silně ohrožené, není zákonem chráněn.


Úporek pochybný - Fotografie (3):
(Kickxia spuria)
Foto č. 5778
(Kickxia spuria)
Foto č. 5777
(Kickxia spuria)
Foto č. 5776

Úporek pochybný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.