Tužanka tvrdá (Sclerochloa dura)

Tužanka tvrdá - Foto č. 14401


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyRumištní rostliny


čeleď: Lipnicovité

Žatec
23.Květen 2010


Tužanka tvrdá:

Jednoletá tráva, tedy rostlina z čeledi lipnicovitých (Poaceae), na první pohled nápadná svou robustní stavbou při velmi nízkém vzrůstu; tvoří nízké řídké trsy se stébly obvykle vystoupavými, 5-15 cm dlouhými, až pod květenství olistěnými; květy jsou v krátce stopkatých tuhých dlouhých kláscích s výrazně blanitě lemovanými plevami i pluchami, uspořádaných v jednostranné stažené latě. Kvete v květnu a červnu. Roste výhradně v nezapojeném porostu, na suchých, někdy i zasolených plochách, nejčastěji na sešlapávaných půdách, jako jsou polní cesty nebo dvory zemědělských objektů, proto se poměrně snadno hledá, neboť je jedním z mála, někdy i jediným druhem, který na takovýchto plochách vydrží; prozradí ji i barva, která je zpočátku našedle zelená, ale velmi brzy, často již na konci jara, zasychá a mění se na slámově žlutou. Pochází z jižní Evropy a západní Asie, k nám byla zavlečena již v dávných dobách a zcela zdomácněla; nyní se u nás vyskytuje jen v suchých teplých oblastech, zejména v severozápadních Čechách (na Žatecku je na vhodných stanovištích poměrně častá) a na jižní Moravě. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi druhy silně ohrožené (C2), zvláště chráněna zákonem však není.


Tužanka tvrdá - Fotografie (4):
(Sclerochloa dura)
Foto č. 14405
(Sclerochloa dura)
Foto č. 14404
(Sclerochloa dura)
Foto č. 14403
(Sclerochloa dura)
Foto č. 14402

Tužanka tvrdá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.