Trýzel škardolistý (Erysimum crepidifolium)

Trýzel škardolistý - Foto č. 3941


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedovaté rostlinyBylinySkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Brukvovité

Doupovské hory
26.Duben 2007


Trýzel škardolistý:

Dvouletá až krátce vytrvalá bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae), vysoká 20-50 cm, celá přitiskle chlupatá, což jí dodává nasivělé zbarvení. Úzké, na okraji vykousávaně zubaté listy se nápadně obloukovitě stáčejí dolů. Kvete od dubna do června světle žlutými květy uspořádanými do hroznovitého květenství. Zvláštností této rostliny je, že je smrtelně jedovatá – ale výhradně pro husy, na což odkazuje i německý lidový název Gänsesterbe. Je to středoevropský endemit s těžištěm rozšíření v severozápadních a středních Čechách, mimo naše území roste jen v přilehlých oblastech Německa a na slovensko – maďarském pomezí (Moravu vynechává). Roste v teplých oblastech na skálách a suchých kamenitých stráních na výchozech bazických hornin. Přestože na vhodných lokalitách roste často masově, je v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR řazen mezi ohrožené druhy naší květeny; zákonem u nás (na rozdíl od Slovenska) chráněn není.


Trýzel škardolistý - Fotografie (2):
(Erysimum crepidifolium)
Foto č. 3936
(Erysimum crepidifolium)
Foto č. 3935

Trýzel škardolistý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.