Trýzel rozkladitý (Erysimum repandum)

Trýzel rozkladitý - Foto č. 8582


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyRumištní rostliny


čeleď: Brukvovité

Žatec, Čejkovice
4.Květen 2008


Trýzel rozkladitý:

Jednoletá nebo ozimá bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) vysoká 10-40 cm; lodyha přímá, větvená, jen u nejdrobnějších rostlin nevětvená; listy podlouhlé, na okraji vykousávaně zubaté; drobné čtyřčetné světle žluté květy jsou v chudých koncových hroznech; plody jsou dlouhé šešule vyrůstající na kratičkých stopkách stejně tlustých jako jsou samy, zpočátku obloukovitě vystoupavé a převyšující květenství, později rovnovážně odstálé. Kvete od dubna do června. Roste na okrajích polí, úhorech nebo travnatých stráních s narušenou vegetací, zejména v místech svahových sesuvů, preferuje bazické podloží; pochází z černomořské oblasti, u nás již od středověku zdomácnělý a dříve hojný, v současnosti je (podobně jako řada dalších plevelů včetně známého koukolu) vlivem změny způsobu hospodaření na silném ústupu, hojněji se vyskytuje jen v nížinách a pahorkatinách nejteplejších oblastí středních a severozápadních Čech a jižní Moravy, jinam je jen přechodně zavlékán, v chladných oblastech neroste. Přestože je v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR zařazen do kategorie druhů kriticky ohrožených (C1), mezi zvláště chráněné druhy nepatří.


Trýzel rozkladitý - Fotografie (6):
(Erysimum repandum)
Foto č. 8588
(Erysimum repandum)
Foto č. 8587
(Erysimum repandum)
Foto č. 8586
(Erysimum repandum)
Foto č. 8585
(Erysimum repandum)
Foto č. 8584
(Erysimum repandum)
Foto č. 8583

Trýzel rozkladitý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.