Třešeň křovitá (Prunus fruticosa)

Třešeň křovitá - Foto č. 9141


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyChráněné rostlinyKeřeSkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Růžovité

Kadaň, Běšický chochol
4.Květen 2008


Třešeň křovitá:

Ke třešni křovité si nikdo žebřík přistavovat nemusí – je to opadavý keř z čeledi růžovitých (Rosaceae) vysoký pouze 30-100(-150) cm! Rozrůstá se pomocí četných podzemních výhonů, takže na vhodných lokalitách může tvořit rozsáhlé porosty, tzv. polykormony, které jsou vlastně geneticky jedinou rostlinou; větve tenké, hnědé; listy řapíkaté s čepelí obvejčitou nebo eliptičnou, na okraji drobně pilovitou, špičaté, s klínovitou bází, a podle dvou znaků na nich poznáte, že před sebou nemáte jen semenáček třešně ptačí nebo višně: řapíky jsou bez žlázek, a listy na květonosných větévkách jsou zpravidla výrazně menší než na dlouhých větvích – třešeň ptačí a višeň mají na řapíku obvykle 2 tmavočervené bradavkovité žlázky a všechny listy stejně velké; květy čistě bílé, dlouze stopkaté, vyrůstají po 1-5 na zkrácených větévkách, rozvíjejí se zároveň s rašením listů; plod je světle až tmavě červená peckovice s příjemně nakysle sladkou chutí. Kvete v dubnu a květnu. Roste na suchých slunných kamenitých stráních, skálách, mezích, v lesních lemech a podle polních cest, nejčastěji na vápenci, čediči, opuce nebo spraši; u nás roztroušeně v nížinách a pahorkatinách nejteplejších oblastí státu – ve středních a severozápadních Čechách a na jižní a střední Moravě, zvláštností je izolovaná lokalita u Českého Krumlova. Přestože je na Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR řazena mezi druhy silně ohrožené (C2), na seznamu druhů zákonem zvláště chráněných chybí. Vzhledem k charakteru výskytu na plochách často hospodářsky nevyužitelných není ani tak ohrožena ničením lokalit, jako zastíněním, když ji přerostou vyšší agresívnější druhy, např. trnka, a pak také tzv. genetickou erozí – křížením s višní, kdy v populaci postupně převládnou kříženci a třešeň křovitá jako čistý druh vymizí.


Třešeň křovitá - Fotografie (11):
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9152
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9151
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9150
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9149
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9148
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9147
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9146
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9145
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9144
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9143
(Prunus fruticosa)
Foto č. 9142

Třešeň křovitá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.