« předchozí | další »

trepkovitka Cesatiho (Crepidotus cesatii var. cesatii)

trepkovitka Cesatiho - Foto č. 18454


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Chodeč, okr. Mělník, CZ
21.Prosinec 2012

Možnost záměny za jinou houbu


trepkovitka Cesatiho:

Hojný druh objevující se především ve skupinkách na odumřelých větvičkách nejrůznějších listnáčů, vzácněji i jehličnanů. Vyrůstá celoročně, nejčastěji však na podzim nebo na jaře, případně v létě po deštích. Představuje velmi drobnou houbu, jejíž plodnice dorůstají maximálně do 20-25 mm. Klobouk bývá lopatkovitý až ledvinovitý, vyklenutý, suchý, jemně plstnatý, zprvu na okraji podvinutý a bělavý, později laločnatý a bělavě krémový nebo světle okrový. Lupeny jsou velmi řídké, na ostří jemně pýřité, zpočátku bělavé s jemným narůžovělým nádechem, později světle okrové. Třeň buď chybí, nebo je jen velmi krátký, bývá centrálně umístěný a vyrůstá z horní části klobouku. Dužnina je tenká, bělavá, bez výrazné vůně i chuti. K nejpodobnějším druhům patří trepkovitka Bresadolova (Crepidotus versutus) a trepkovitka měnlivá (Crepidotus variabilis). Další možnost záměny představuje pařezník jemný (Panellus mitis), který se vyznačuje postranním třeněm a růstem na větvičkách jehličnanů.

Využití: Všechny druhy trepkovitek řadíme mezi nejedlé houby.


trepkovitka Cesatiho - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

pařezník jemný (Panellus mitis):

Liší se od sebe částečně jinými lupeny a hlavně odlišným třeněm. Pařezník jemný se navíc vyznačuje gelatinózní vrstvou pod pokožkou klobouku, která u této trepkovitky chybí.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.