třepenitka maková (Hypholoma capnoides)

třepenitka maková - Foto č. 9422


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houby


Liběchov, CZ
19.Říjen 2008

Možnost záměny za jinou houbu


třepenitka maková:

Třepenitka maková představuje jednu z mála jedlých hub, se kterou se můžeme za příznivých podmínek setkat během celého roku. Pokud jsou mírnější zimy, můžeme ji v nižších polohách nacházet i v únoru. Vyrůstá na dřevě jehličnanů a daří se jí především na smrkových pařezech. Jedná se o vcelku chutnou, avšak snadno zaměnitelnou houbu. Při jejím sběru bychom měli být maximálně obezřetní, abychom ji nezaměnili za třepenitku svazčitou, což je její jedovatá sestřička.
Přestože jsou si obě tyto houby dosti podobné, odlišíme je poměrně snadno podle chuti dužniny. Třepenitka svazčitá je hořká, což u třepenitky makové neplatí. Makůvku navíc prozradí šedomodré zbarvení lupenů, které je u třepenitky svazčité víceméně žlutozelené.

Využití: Je vhodná do směsi, omáček a polévek.třepenitka maková - Fotografie (1):
(Hypholoma capnoides)
Foto č. 16811


třepenitka maková - Možnost záměny za jinou houbu:

Léčivé a zdravotně prospěšné houbyJedovaté houby

třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare):

Liší se jiným zbarvením lupenů, což je patrné především u mladých plodnic, a také jinou chutí dužniny. Třepenitka svazčitá je hořká a vyznačuje se žlutozeleným zbarvením lupenů, zatímco třepenitka maková má chuť nehořkou a její lupeny jsou zbarvené v šedomodrém odstínu.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.