« předchozí | další »

třepenitka cihlová (Hypholoma lateritium)

třepenitka cihlová - Foto č. 14614


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Ráj, CHKO Kokořínsko, CZ
24.Září 2006


třepenitka cihlová:

Třepenitka cihlová patří k nějvětším zástupcům rodu Hypholoma. Její plodnice dokáží narůst až do úctyhodných 12 cm, což je pro tento rod opravdu neobvyklé.Vyrůstá zhruba od července do listopadu, je poměrně hojná a nejčastěji se s ní setkáme na trouchnivějících pařezech a na rozkládajícím se dřevě nejrůznějších listnáčů. Vzácně se může objevit i na zbytcích smrkového dřeva.
Poznáme ji podle cihlově červeného zbarvení středu klobouku s jemnými vláknitými šupinkami, trsnatého růstu, šedohnědých lupenů s olivovým nádechem, a v neposlední řadě podle bělavého až nažloutlého, vláknitě šupinkatého třeně.
Patří k dobře poznatelným houbám. Méně zkušení houbaři by ji mohli zaměnit snad jen za jedlou třepenitku makovou, která je jinak vybarvená, roste převážně ve smrkových lesích a liší se podstatně subtilnějšími plodnicemi.

Využití: Nejedlá houba s nahořklou dužninou.


  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.