Tořič včelonosný (Ophrys apifera)

Některé fotografie s @Pavel Krásenský nejsou k dispozici v tiskovém rozlišení.
V případě zájmu zašlete dotaz (e-mail krasensky@naturfoto.cz)
Tořič včelonosný - Foto č. 11766


Chráněné rostlinyBylinyStepní rostliny


čeleď: Vstavačovité

Jena, Německo
Květen 2009


Tořič včelonosný:

Tořiče jsou zajímavé způsobem svého opylení: napodobují tvarem, zbarvením a ochlupením (některé druhy dokonce i vůní) dolního okvětního lístku samičku určitého druhu hmyzu; samečkové, kteří oklamáni usedají na tuto falešnou samičku ve snaze se s ní spářit, pak přenášejí pyl z květu na květ.
Tořič včelonosný je 20-40 cm vysoká vytrvalá bylina z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae); až dosud byl u nás znám pouze z Moravy, zejména ze stepních strání Bílých Karpat; v roce 2009 byla nalezena jedna rostlina tohoto druhu v Českém středohoří. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy kriticky ohrožené (C1), ve stejné kategorii je i chráněn zákonem.


Tořič včelonosný - Fotografie (3):
(Ophrys apifera)
Foto č. 16113
(Ophrys apifera)
Foto č. 14562
(Ophrys apifera)
Foto č. 14561

Tořič včelonosný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.