Tořič hmyzonosný (Ophrys insectifera)

Tořič hmyzonosný - Foto č. 3711


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Vstavačovité

Litoměřice, rezervace Bílá stráň
28.Duben 2007


Tořič hmyzonosný:

Vytrvalá bylina z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae) vysoká 15-40 cm. Podobnosti jeho květů s tělem hmyzu si povšiml už Linné; teprve v polovině minulého století však bylo jednoznačně zjištěno, že je opylují výhradně samečci kutilek rodu Gorytes, kteří jsou zmateni tvarem, zbarvením a ochlupením pysku i vůní květů, která je totožná se sexuálním pachem jejich samiček, usedají na květy a v marné snaze se s nimi spářit zprostředkují jejich opylení. Takové květy se nazývají šálivé. Kvete v květnu a červnu. Tořič hmyzonosný je vápnomilný druh rostoucí na suchých stráních, v lesostepích i v řídkých, zejména borových lesích; u nás jen na několika lokalitách v severních, středních a jihozápadních Čechách, na Moravě neroste. Zvláště chráněný druh – kriticky ohrožený.


Tořič hmyzonosný - Fotografie (6):
(Ophrys insectifera)
Foto č. 8799
(Ophrys insectifera)
Foto č. 8798
(Ophrys insectifera)
Foto č. 8791
(Ophrys insectifera)
Foto č. 8790
(Ophrys insectifera)
Foto č. 3713
(Ophrys insectifera)
Foto č. 3712

Tořič hmyzonosný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.