Tolice srpovitá (Medicago falcata)

Tolice srpovitá - Foto č. 6406


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLuční rostlinyRumištní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Bobovité

Žatec, Čejkovice
26.Srpen 2007


Tolice srpovitá:

Vytrvalá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae) s poléhavou nebo vystoupavou, zřídka vzpřímenou, krátce větenou lodyhou; listy trojčetné s prostředním lístkem dlouze řapíčkatým, lístky obkopinaté, na vrcholu slabě vykrojené a ostře zubaté, s nasazenou osinkovitou špičkou; květenství je hustý, krátký, v obrysu vejčitý nebo polokulovitý hrozen, obvykle s 5-15 žlutými květy; plod je lusk, který na rozdíl od ostatních našich tolic (s výjimkou tolice dětelové) není spirálovitě stočený, ale pouze srpovitý (odtud jméno) nebo téměř přímý, roztroušeně chlupatý, někdy i přisedle nebo stoplatě žláznatý. Kvete od května do října. Roste na suchých slunných stráních, v lesních lemech, podle cest, na náspech, nádražích a rumištích, upřednostňuje výhřevné, vysýchavé, skeletnaté,na vápník bohaté půdy; u nás od nížin do podhůří v teplejších územích dosti hojně, v chladnějších roztroušeně, se silnější vazbou na antropogenní stanoviště. Je to dobrá, na bílkoviny bohatá pícnina a rovněž léčivka s řadou účinků, užívá se např. při potížích při menstruaci nebo menopauze, ve větším množství však může poškozovat červené krvinky. Snadno se kříží s modrokvětou tolicí vojtěškou, za jejíž poddruh bývá někdy považována; kříženec má kovově lesklé květy různých barev od černofialové přes zelenou po žlutou.


Tolice srpovitá - Fotografie (2):
(Medicago falcata)
Foto č. 6408
(Medicago falcata)
Foto č. 6407

Tolice srpovitá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.