tmavobělka rýhonohá (Melanoleuca grammopodia)

tmavobělka rýhonohá - Foto č. 13225


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, nepříliš chutné houby


Mělnická Vrutice, CZ
14.Listopad 2009

Možnost záměny za jinou houbu


tmavobělka rýhonohá:

Patří k největším zástupcům rodu Melanoleuca, v němž se nachází mnoho podobných druhů. Vyrůstá roztroušeně, nejčastěji v trávě a listí, zejména na prosvětlených místech při okrajích lesů, s oblibou na vápnitých půdách. Objevuje se většinou v menších skupinách a setkat se s ní můžeme od června až do počátku listopadu.

Popis: Klobouk je 60-150(-200) mm široký, zprvu vyklenutý s podehnutým okrajem, později plochý až vmáčklý, v dospělosti široce nálevkovitý s tupým širokým hrbolem, mírně hygrofánní, hladký, často bělavě ojíněný, šedohnědý až hnědý nebo okrový. Lupeny jsou velmi husté a tenké, zprvu bělavé, později s nahnědlým nádechem. Třeň je 60-130 x 10-30 mm velký, válcovitý, na bázi kyjovitě rozšířený, podélně rýhovaně vláknitý, pod kloboukem nepatrně vločkatý, obvykle stejně zbarvený jako klobouk. Dužnina je tlustě masitá, bělavá a na řezu neměnná, se spermaticky zatuchlým pachem. Záměna je možná za některé tmavobělky, případně za podobně zbarvené štítovky. Méně zkušení houbaři by ji mohli zaměnit i za penízovku širokolupennou (Megacollybia platyphylla).

Využití: Téměř všechny tmavobělky ředíme mezi jedlé houby a nejinak je tomu i v tomto případě. Svým pachem ke sběru ale příliš nelákají.
tmavobělka rýhonohá - Fotografie (2):
(Melanoleuca grammopodia)
Foto č. 13605
(Melanoleuca grammopodia)
Foto č. 13226


tmavobělka rýhonohá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, nepříliš chutné houby

štítovka jelení (Pluteus cervinus):

Štítovka jelení vyrůstá ze dřeva nebo z jeho zbytků a má v dospělosti špinavě narůžovělé lupeny, zatímco tmavobělka rýhonohá vyrůstá v trávě nebo v listí a její lupeny nerůžoví.

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

penízovka širokolupenná (Megacollybia platyphylla):

Tmavobělka rýhonohá vyrůstá v trávě nebo v listí a má velmi husté lupeny, zatímco penízovka širokolupenná zužitkovává zbytky dřeva, její lupeny jsou prořídlé a bázi třeně zdobí navíc myceliové kořínky.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.