Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana)

Světlík lékařský - Foto č. 6158


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyParazitické rostlinyBylinyLuční rostliny


čeleď: Krtičníkovité

Krušné hory, Kovářská
26.Červenec 2007


Světlík lékařský:

Jednoletá poloparazitická rostlina z čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae) vysoká 5-30(-50) cm; od ostatních našich světlíků, které se jinak dosti nesnadno určují, se liší přítomností dlouze stopkatých žlázek v květenství, zejména na na listenech a kališích. Kořenový systém je jen slabě vyvinutý, neboť vodu s minerálními živinami získává světlík převážně načepováním na kořeny okolních rostlin libovolného druhu. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, nevětvená nebo větvená, dolů skloněnými chlupy kadeřavě chlupatá; listy vstřícné, přisedlé, vejčité, špičatě zubaté; květy jednotlivé v paždí listům podobných listenů, přes 1 cm velké (tj. největší z našich světlíků), dvoupyské s větším dolním pyskem, bílé nebo nafialovělé, s fialově zbarvenými žilkami a žlutou skvrnou v ústí; plod je tobolka. Kvete od května do června (subsp. montana), resp. od července do září (subsp. rostkoviana). Roste na loukách, pastvinách a vřesovištích, na půdách vlhčích až vysýchavých, obvykle slabě kyselých; u nás roztroušeně na celém území, převážně v podhorských a horských oblastech, v teplých nížinách řidčeji. Odpradávna hojně užívaná léčivka, zejména v očním lékařství (oční výplachy při zánětu spojivek a víček, oční únavě, světloplachosti) – odtud názvy ve většině jazyků; dále ke snížení krevního tlaku, tlumení kašle, při duševní únavě, zevně na hnisavé rány.


Světlík lékařský - Fotografie (1):
(Euphrasia rostkoviana)
Foto č. 6159

Světlík lékařský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.