strmělka nálevkovitá (Clitocybe gibba)

strmělka nálevkovitá - Foto č. 12052


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Truskavenský důl, CHKO Kokořínsko
20.Červenec 2008


strmělka nálevkovitá:

Strmělka nálevkovitá patří mezi hojné druhy hub, vyrůstající v jehličnatých i listnatých lesích, často v mechu a trávě.

Stručný popis: Světle okrový, krémový nebo bělavě narůžovělý klobouk bývá nálevkovitý, v dospělosti někdy laločnatě zvlněný, obvykle na středu opatřený malým hrbolkem. Lupeny jsou značně sbíhavé, středně husté a bělavě krémové. Třeň bývá válcovitý až mírně kyjovitý a je víceméně stejně zbarvený jako lupeny. Bělavá dužnina má výraznou kořenitou vůni s náznakem hořkých mandlí.

Možnost záměny: Vzhledem k její vůni a výše uvedeným znakům je vcelku dobře poznatelná. Mezi nejpodobnější jedlé druhy patří strmělka vyhloubená (Clitocybe incilis) a strmělka kyjonohá (Clitocybe clavipes). K nejedlým podobným druhům patří strmělka šupinkatá (Clitocybe squamulosa), strmělka kosťovitá (Clitocybe costata) a případně ještě strmělka plavá (Lepista gilva).

Objevuje se od července do října a řadíme ji k jedlým houbám, které se v menší míře uplatní ve směsi.strmělka nálevkovitá - Fotografie (2):
(Clitocybe gibba)
Foto č. 12051
(Clitocybe gibba)
Foto č. 11981  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.