štítovka stinná (Pluteus umbrosus)

štítovka stinná - Foto č. 9385


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


CHKO Železné hory, CZ
15.Říjen 2008


štítovka stinná:

Štítovky se vyznačují jednoduchými plodnicemi bez prstenu nebo pochvy a zprvu bělavými lupeny, které se později zbarví do hnědorůžova. Některé jsou dokonce jedlé, ale nemají dobrou chuť. Vyznačují se sklepním zatuchlým pachem a jako takové se ke konzumaci příliš nedoporučují.

Štítovka stinná patří k nejkrásnějším zástupcům tohoto rodu. Jedná se o snadno poznatelný druh, který prozradí síťnatě šupinkatý a zvrásnělý hnědý klobouk, hnědočerné ostří lupenů a třeň ozdobený drobnými hnědými šupinkami. Dužnina má zemitý pach a chuť.
Vyrůstá vzácně, jednotlivě i ve skupinách, na padlých kmenech a pařezech listnáčů, zhruba od srpna do října. Zaměnit bychom ji mohli snad jen za štítovku černolemou, kterou rovněž zdobí černohnědé ostří lupenů, ale která roste na dřevě jehličnanů, což je u těchto hub málo běžný jev.
Ve většině atlasů bývá uváděná jako nejedlá.štítovka stinná - Fotografie (4):
(Pluteus umbrosus)
Foto č. 18058
(Pluteus umbrosus)
Foto č. 9417
(Pluteus umbrosus)
Foto č. 9384
(Pluteus umbrosus)
Foto č. 6699  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.