šťavnatka zlatá (Hygrophorus hypothejus var. aureus)

šťavnatka zlatá - Foto č. 12934


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Mělníka, CZ
9.Prosinec 2009


šťavnatka zlatá:

Šťavnatka zlatá představuje vzácnou ozdobu borových lesů, kde září doslova na dálku a žádná slova nedokáží vystihnout její půvab a krásu. Objevuje se obvykle po prvních přízemních mrazících a často ve společnosti šťavnatky pomrazky (Hygrophorus hypothejus), se kterou má vyjma odlišné barvy klobouku, téměř shodné znaky. Vyrůstá většinou v menších skupinkách, s oblibou v písčitém podloží pod borovicí černou (Pinus nigra), zhruba od října do prosince.

Popis: Klobouk je 25-50 mm široký, zpočátku polokulovitý, později plochý až mírně prohloubený, někdy na temeni vypouklý a na okraji zvlněný, slizký, lepkavý, žlutooranžově melírovaný, oranžově červený až karmínově červený, uprostřed tmavší, na okraji světlejší a spíše žlutooranžový. Lupeny jsou sbíhavé, řídké a zároveň silné, zpočátku bělavé, později nažloutlé až naoranžovělé, někdy s tmavšími skvrnkami. Třeň je 40-80 x 6-10 mm velký, válcovitý, plný, slizký, uprostřed tlustší, pod kloboukem a ve spodní části zúžený, v mládí bělavě žlutý, později od středu směrem k bázi až naoranžověle žlutý. Dužnina je bělavě nažloutlá, těsně pod pokožkou klobouku žlutooranžová, má mírně nasládlou chuť a vyznačuje se nevýraznou ovocnou vůní.
Záměna za nějaký jiný druh není vzhledem k biotopu příliš pravděpodobná. Podobně zbarvená šťavnatka nádherná (Hygrophorus speciosus) vyrůstá výhradně pod modříny.

Využití: Jedná se o jedlou, avšak vzácnou houbu, která je zařazena v Červeném seznamu jako kriticky ohrožený druh. Z tohoto důvodu se ke konzumaci nedoporučuje.šťavnatka zlatá - Fotografie (8):
(Hygrophorus hypothejus var. aureus)
Foto č. 20113
(Hygrophorus hypothejus var. aureus)
Foto č. 19997
(Hygrophorus hypothejus var. aureus)
Foto č. 17013
(Hygrophorus hypothejus var. aureus)
Foto č. 16928
(Hygrophorus hypothejus var. aureus)
Foto č. 13128
(Hygrophorus hypothejus var. aureus)
Foto č. 13029
(Hygrophorus hypothejus var. aureus)
Foto č. 13028
(Hygrophorus hypothejus var. aureus)
Foto č. 12935  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.