« předchozí | další »

šťavnatka žíhaná (Hygrophorus arbustivus)

šťavnatka žíhaná - Foto č. 18583


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Kopidlna, CZ
16.Listopad 2012


šťavnatka žíhaná:

Šťavnatka žíhaná představuje vzácný druh houby, která vyrůstá téměř výhradně pod duby, většinou v menších skupinách a s oblibou na lokalitách se zásaditým podložím. Setkat se s ní můžeme zhruba od září až do počátku prosince, většinou ve spadu listí.
Popis: Klobouk bývá maximálně 6 cm široký, je ale obvykle drobnější, zprvu široce zvoncovitý, později ploše rozložený, někdy s nepatrným tupým hrbolkem, jindy naopak na středu vmáčklý, jemně vrostle vláknitý, za vlhka lepkavý až slizký, většinou světle okrový až béžový, vzácněji až téměř hnědý, na temeni obvykle tmavší, někdy s nepatrným načervenalým nádechem. Lupeny jsou řídké, široce připojené až sbíhavé a bělavé až okrově narůžovělé. Třeň je 40-70 x 5-8 mm velký, válcovitý, ve spodní části často zahnutý, jemně vláknitý, bělavý až bělavě krémový, na bázi někdy lehce nahnědlý. Dužnina je bělavá až světle béžová a vyznačuje se nevýraznou vůní i chutí. Záměna je možná především za podobnou šťavnatku Lindtnerovu (Hygrophorus lindtneri), která bývá o něco drobnější, liší se oranžově nahnědlým až narůžověle hnědavým temenem nežíhaného klobouku a v horní části výrazně vločkatým třeněm. Další možnost záměny představuje šťavnatka terčovitá (Hygrophorus discoideus), která však vyrůstá pod jehličnany.

Využití: Jedná se o jedlý, avšak kriticky ohrožený druh houby, takže do kuchyně rozhodně nepatří.


  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.