šťavnatka kozí (Hygrophorus camarophyllus)

šťavnatka kozí - Foto ID 18356


PravidlaPravidla a podmínky užití fotografií

PublikaceFotografie není online – nutné objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Mladé Vožice, CZ
19.Září 2012

Možnost záměny za jinou houbu


šťavnatka kozí:

Šťavnatka kozí představuje vzácný druh houby jehličnatých lesů. Objevuje se pod smrky, borovicemi, jedlemi a údajně také pod cedry. Některé prameny udávají, že má ráda zásadité prostředí, ale v tomto ohledu si zřejmě nevybírá, protože vyrůstá i v kyselých smrčinách. Objevuje se zhruba od srpna do října.

Popis: Klobouk 40-100 mm široký, zpočátku klenutý, později rozložený až nálevkovitý a často nepravidelně zprohýbaný, jemně vláknitý, většinou ojíněný, bělavě šedý, šedohnědý, za vlhka až hnědočerný. Lupeny krátce sbíhavé, řídké a dosti vysoké, směrem k ostří zřetelně zúžené, na hnědavém podkladě pokryté jemnou bělavě šedou až šedou vrstvou. Ostří lupenů světlejší a zřetelně ostré. Třeň zhruba 50-120 x 07-15 mm, válcovitý, plný, v mládí světle šedohnědý, později téměř hnědý. Dužnina bělavá až bělavě šedá, bez výraznější vůně a chuti.
Pokud přihlédneme k výše popsaným znakům, neměli bychom ji za žádnou jinou houbu zaměnit. Částečně podobná šťavnatkua březnovka (Hygrophorus marzuolus) vyrůstá na jaře, liší se robustnějšími plodnicemi, mohutnějším bělavým třeněm a dalšími znaky. Ostatní druhy z rodu hygrophorus bývají jinak zbarvené a navíc jsou většinou na povrchu slizké, což v tomto případě neplatí.

Využití: Je sice jedlá, ale ke konzumaci se vzhledem k jejímu ojedinělému výskytu nedoporučuje.šťavnatka kozí - Fotografie (1):
(Hygrophorus camarophyllus)
Foto ID 18357


šťavnatka kozí - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

šťavnatka březnovka (Hygrophorus marzuolus):

Šťavnatka březnovka vyrůstá na jaře a od podzimní šťavnatky kozí se liší robustnějšími plodnicemi s mohutnějším a jinak zbarveným třeněm.

Pravidla použití fotografií
Online fotografie | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.