Starček úzkolistý (Senecio inaequidens)

Starček úzkolistý - Foto č. 6820


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyPolokeřeRumištní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Kadaň
1.Listopad 2007


Starček úzkolistý:

Polokeř z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoký 30-50(-100) cm; stonek zpravidla již od země bohatě větvený, takže silnější jedinci jsou až polokulovitého tvaru; listy čárkovité, ouškatou bází přisedlé, na bázi často s několika oddálenými zuby, v paždí se svazečkem drobnějších listů; květenství je chocholík jasně žlutých úborů o průměru 2-2,5 cm, složených z trubkovitých květů v terči a 10-15 jazykovitých květů tvořících paprsek, listeny zákrovu s tmavou špičkou, stejně jako drobnější listeny zákrovečku, které jsou navíc bíle suchomázdřitě lemované; plody jsou nažky s chmýrem. Kvete velmi dlouho, od června prakticky do zámrazu (u nás do konce listopadu, v jižní Evropě kvete i v zimě). Roste na nádražích, okrajích komunikací, výsypkách a říčních náplavech, obvykle na slunných místech, ale snáší i zastínění, vyhýbá se však zapojeným porostům. Pochází z nejjižnějšího cípu Afriky, do Evropy byl zavlečen pravděpodobně s vlnou na přelomu 19. a 20. století a zpočátku rostl pouze ve Středomoří, teprve v 70. letech byl zaznamenán v Německu a v 90. letech u nás, a to v severních Čechách, kam pronikl kaňonem Labe z Německa; v současné době je stále ještě vzácný, jeví však zřetelnou tendenci k šíření podle komunikací, byl nalezen již i ve středních a východních Čechách, výskyt v západních Čechách je velmi pravděpodobný, v jižních Čechách a na Moravě patrně dosud neroste, je to však jen otázkou krátkého času.


Starček úzkolistý - Fotografie (8):
(Senecio inaequidens)
Foto č. 6828
(Senecio inaequidens)
Foto č. 6827
(Senecio inaequidens)
Foto č. 6826
(Senecio inaequidens)
Foto č. 6825
(Senecio inaequidens)
Foto č. 6824
(Senecio inaequidens)
Foto č. 6823
(Senecio inaequidens)
Foto č. 6822
(Senecio inaequidens)
Foto č. 6821

Starček úzkolistý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.