Srpek obecný (Falcaria vulgaris)

Srpek obecný - Foto č. 5962


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyRumištní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Miříkovité

Kadaň
17.Červenec 2007


Srpek obecný:

Dvouletá až vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) vysoká 30-80 cm, celá lysá a sivozelená. Lodyha přímá, bohatě rozkladitě větvená, větve tenké, ale houževnaté; listy tuhé, 1-2x trojsečné, koncové úkrojky úzké a dlouhé, s ostře chrupavčitě pilovitým okrajem; bílé drobné květy jsou v poměrně bohatých a nápadně jemných složených okolících s čárkovitými obaly i obalíčky. Kvete od července do října. Celá rostlina má často víceméně kulovitý tvar a v plném květu připomíná nadýchaný bílý obláček; na vhodných stanovištích se může šířit tak, že se odlomená rostlina kutálí hnána větrem a přitom z ní vypadávají zralé plody – řadí se tedy mezi takzvané stepní běžce. Roste na suchých slunných stanovištích na bazickém podkladu bohatém na vápník – na suchých travnatých stráních, podle komunikací, zejména na železničních náspech, někdy i jako plevel v lemech polí. U nás je v teplejších oblastech hojný, podle komunikací proniká i do chladnějších oblastí, nikdy však až do hor; chybí ve značné části jižních Čech, na Českomoravské vrchovině a ve Slezsku. Je hořké chuti, s obsahem éterických olejů; dříve byl používán jako léčivka podporující trávení (spíše ve veterinární medicíně).


Srpek obecný - Fotografie (4):
(Falcaria vulgaris)
Foto č. 5966
(Falcaria vulgaris)
Foto č. 5965
(Falcaria vulgaris)
Foto č. 5964
(Falcaria vulgaris)
Foto č. 5963

Srpek obecný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.