« předchozí | další »

špička obecná (Marasmius oreades)

špička obecná - Foto č. 8353


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Mělnická Vrutice, CZ
24.Květen 2008


špička obecná:

Špička obecná patří k velmi hojným a oblíbeným houbám. Roste obvykle ve skupinách, zpravidla v čarodějných kruzích a setkat se s ní můžeme prakticky kdekoli v trávě.
Objevuje se již koncem dubna a růst přestává s příchodem prvních přízemních mrazíků.

Stručný popis: Mezi nejcharakterističtější znaky špičky obecné patří řídké lupeny, ohebný až gumový třeň a nezaměnitelná vůně dužniny, která částečně připomíná vůni hořkých mandlí. Klobouky dorůstají maximálně do 40 mm, na středu jsou často opatřené tupým hrbolem, za sucha jsou bělavě krémové až světle okrové, zatímco za vlhka bývají okrové až načervenale hnědé. Třeň je světlejší, zpočátku bývá jemně plstnatý, později olysává a dosahuje až 70 mm na výšku. Dužnina je bělavá a vyznačuje se výraznou vůní a příjemnou houbovou chutí.
Zaměnit bychom ji mohli za jiné podobné druhy, především za některé helmovky nebo penízovky.

Využití: V kuchyni jsou tyto houby využívány především do polévek nebo do omáček. Konzumují se pouze kloboučky.  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.