« předchozí | další »

špička česneková (Mycetinis scorodonius)

špička česneková - Foto č. 17724


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
V malém množství použitelné jako kořeníLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Pacova, okr. Pelhřimov
26.Červenec 2012


špička česneková:

Mezi jedlé druhy špiček patří také špička česneková, což může být vzhledem k biotopu a výrazné vůni po česneku nezaměnitelná houba. V případě, že ji najdeme v jehličnatém lese, neměli bychom ji za žádný jiný druh zaměnit. Po česneku ještě voní minimálně dvě další špičky, ty se ale objevují pouze pod listnáči v opadu listí nebo na rozkládajícím se dřevě.

Špičku česnekovou poznáme podle 10-30 mm velkých, okrově hnědých až hnědých kloboučků, dále podle nepříliš hustých bělavých lupenů, lysého, lesklého, kaštanově červenohnědého třeně, a především podle silné česnekové vůně dužniny.
Zaměnit bychom ji mohli za podobně vonící a pod listnáči rostoucí špičku cibulovou (Mycetinis alliaceus), případně za špičku česnekovonnou (Mycetinis querceus). Další možnost záměny představují některé jiné druhy částečně podobných špiček bez česnekové vůně, například špička žíněná (Gymnopus androsaceus).

Využití: Je jedlá a využitelná v menší míře do směsi nebo do omáček na jejich dochucení.


  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.