Smil písečný (Helichrysum arenarium)

Smil písečný - Foto č. 6655


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyPískomilné rostlinySkalní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Roudnice nad Labem, vrch Sovice
4.Červenec 2006


Smil písečný:

Vytrvalá, slabě aromatická bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 10-30 cm s vícehlavým oddenkem, celá běloplstnatě chlupatá; lodyhy přímé nebo na bázi slabě vystoupavé, jednoduché, jen v květenství větvené; listy čárkovitě kopinaté; květenství hustý chocholík úborů se suchomázdřitými citronově až oranžově žlutými zákrovními listeny; květy drobné, žluté, trubkovité; plody jsou nažky s chmýrem. Kvete od července do září. Roste na písčinách, skalnatých stráních, pastvinách, v lesních lemech i řídkých borech, někdy i na druhotných stanovištích, jako jsou okraje cest, železniční náspy či úhory; u nás dříve roztroušeně, nyní již velmi vzácně v nížinách a pahorkatinách teplých oblastí státu, zpravidla v širším okolí kaňonovitých údolí větších řek (Labe, Vltava, Berounka, Ohře, Jizera) nebo v oblastech rozsáhlejších písčin (Polabí, Bzenecké písky). Léčivka s antimikrobiálními účinky. Sušené rostliny se dříve používaly k dekoračním účelům, podobně jako (ostatně blízce příbuzné) slaměnky. Zvláště chráněný druh – silně ohrožený.


Smil písečný - Fotografie (3):
(Helichrysum arenarium)
Foto č. 6658
(Helichrysum arenarium)
Foto č. 6657
(Helichrysum arenarium)
Foto č. 6656

Smil písečný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.