slzečník štítovkovitý (Bolbitius reticulatus var. pluteoides)

slzečník štítovkovitý - Foto č. 14165


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Hořín u Mělníka, CZ
9.Květen 2010


slzečník štítovkovitý:

Slzečník štítovkovitý představuje vzácnější houbičku vyrůstající ze silně rozetlelého dřeva některých listnáčů, například buků a lip. Někteří odborníci jej považují za samostatný druh, ovšem vynikající mykolog Anton Hausknecht, který se této skupině hub přímo věnuje, jej považuje za varietu slzečníku síťnatého (Bolbitius reticulatus).
Plodnice této variety bývají znatelně menší a zároveň u nich absentuje vínový nádech na středu klobouku, jak je tomu běžné u s.síťnatého.

Stručný popis: Klobouk 5-20 mm, stříbřitě šedý, někdy s jemným narůžovělým nádechem, vyklenutý až ploše vyklenutý, za vlhka lepkavý, na středu jemně vrásčitý, jinak hladký, obvykle s malým hrbolkem, třeň 25-40 x 1,5-3 mm, bělavě šedý, křehký, jemně vločkatý, na bázi hlíznatě rozšířený. Dužnina je cítit mírně zatuchle a připomíná pach štítovky jelení.
Pokud bychom se chtěli s tímto slzečníkem setkat, může se nám to povést od konce dubna do července. Vyrůstá rád po deštích a nalezneme jej v téměř rozloženém dřevě.
Nejedlý.

Poznámka: Za potvrzení určení děkuji V.Antonínovi a A.Hausknechtovi.
slzečník štítovkovitý - Fotografie (2):
(Bolbitius reticulatus var. pluteoides)
Foto č. 16034
(Bolbitius reticulatus var. pluteoides)
Foto č. 14168  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.