slizák zářivý (Chroogomphus fulmineus)

slizák zářivý - Foto č. 12980


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Posadas, poblíž Córdoby, ES
12.Leden 2009


slizák zářivý:

Vzácný druh slizáka, který u nás bohužel neroste. Ve Španělsku se objevuje pouze na jihu avšak i tam je velmi zřídkavý. Je pravděpodobně vázaný na borovici Pinus pinaster.

Španělský mykolog Tomas Illescas udává, že tento druh někteří mykologové slučovali dohromady s Chroogomphus ochraceus, který ovšem vyrůstá pod různými druhy borovic a navíc se liší zbarvením celé plodnice. To tento druh je přímo vázaný na Pinus pinaster a může se objevovat v některých přímořských oblastech kde tyto borovice rostou. Každopádně se jedná o vzácný druh a v širokém okolí Córdoby je Posadas jedinou zaznamenanou lokalitou tohoto krasavce.:)
U mladších plodnic jsem zaregistroval krásné oranžově červené zbarvení, starší plodnice toto zbarvení postupně ztrácí a zbarvují se téměř do hněda.

Slizáky patří všeobecně mezi jedlé druhy hub a tento nebude pravděpodobně výjimkou. Za jeho nafocení děkuji Milanovi Zemkovi.


slizák zářivý - Fotografie (3):
(Chroogomphus fulmineus)
Foto č. 12981
(Chroogomphus fulmineus)
Foto č. 12978
(Chroogomphus fulmineus)
Foto č. 12977  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.