Slézovec durynský (Lavatera thuringiaca)

Slézovec durynský - Foto č. 6566


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyRumištní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Slézovité

České středohoří, vrch Raná
3.Červenec 2007


Slézovec durynský:

Statná vytrvalá bylina z čeledi slézovitých (Malvaceae) vysoká 50-120(-150) cm s přímou větvenou lodyhou, nahoře hustě hvězdovitě chlupatou; dlouze řapíkaté listy jsou dlanitě pětilaločné, nejhořejší pouze trojlaločné; jednotlivé květy vyrůstají v paždí horních listů, na konci lodyhy vytvářejí řídké hroznovité květenství; květy velké, 5-7 cm v průměru, korunní lístky růžové s tmavšími žilkami, hluboce vykrojené, pod pětičetným kalichem je kalíšek ze tří širokých, dole srostlých lístků; plody poltivé, složené z 18-24 plůdků. Kvete od června do září. Roste na stepních a křovinatých stráních, pastvinách, úhorech, podle komunikací, v opuštěných lomech a na rumištích, preferuje slunná nebo nejvýše polostinná stanoviště a suché, živinami bohaté, často vápnité půdy; u nás jen v nejteplejších oblastech, původní snad jen na jižní Moravě, v Čechách zdomácnělý hlavně ve středním Polabí, na západě zasahuje po Lounsko a Mostecko, na jihu vzácně do Českého krasu. Třebaže patří mezi vzácnější rostliny našeho státu, není zařazen na seznam zvláště chráněných druhů.


Slézovec durynský - Fotografie (3):
(Lavatera thuringiaca)
Foto č. 6569
(Lavatera thuringiaca)
Foto č. 6568
(Lavatera thuringiaca)
Foto č. 6567

Slézovec durynský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.