Sleziník nepravý (Asplenium adulterinum)

Sleziník nepravý - Foto č. 13413


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinySkalní rostliny


Slavkovský les, Dominova skalka
8.Srpen 2009


Sleziník nepravý:

Vytrvalá hustě trsnatá drobná kapradina s listy 10-15(-20) cm dlouhými, tmavě zelenými, přezimujícími; řapík výrazně kratší než čepel, čepel v obrysu čárkovitě kopinatá, jednoduše zpeřená, vřeteno listu je v horní pětině až polovině zelené, zbývající část včetně řapíku je tmavě červenohnědá (což je hlavní určovací znak, jediné dva naše podobné druhy jsou sleziník červený s vřetenem po celé délce tmavě červenohnědým a sleziník zelený s vřetenem celým zeleným; sleziník nepravý se patrně vyvinul jejich křížením), lístky okrouhlé, střídavé až téměř vstřícné; výtrusnicové kupky čárkovité, obvykle po 6-8 na jednom lístku, výtrusy dozrávají od července do září. Roste výhradně ve štěrbinách hadcových skal (o hadci blíže NPP Křížky) střední a jihovýchodní Evropy, ojediněle i Skandinávie; u nás hlavně na Slavkovském lese a Českomoravské vrchovině, dále v Rychlebských horách a na jihozápadní Moravě v okolí Dukovan – vzhledem k vzácnosti jak hadcových výchozů, tak tohoto druhu, jsou všechna jeho naleziště chráněná. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy kriticky ohrožené (C1), ve stejné kategorii je i chráněn zákonem.


Sleziník nepravý - Fotografie (6):
(Asplenium adulterinum)
Foto č. 13429
(Asplenium adulterinum)
Foto č. 13428
(Asplenium adulterinum)
Foto č. 13427
(Asplenium adulterinum)
Foto č. 13426
(Asplenium adulterinum)
Foto č. 13425
(Asplenium adulterinum)
Foto č. 13424

Sleziník nepravý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.