Šicha oboupohlavná (Empetrum hermaphroditum)

Šicha oboupohlavná - Foto č. 12580


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyChráněné rostlinyKeřeHorské rostlinySkalní rostliny


čeleď: Šichovité

Norsko, hory v Telemarku
5.Červen 2009


Šicha oboupohlavná:

Stálezelený keřík z čeledi šichovitých (Empetraceae) vysoký 5-20 cm, snadno zaměnitelný za u nás běžnější šichu černou. Sterilní rostliny lze od sebe rozeznat podle listů: šicha oboupohlavná má listy v poměru k délce širší, eliptičné, uprostřed nejširší a k oběma koncům se zužující, kdežto šicha černá má listy užší, podlouhlé, s okraji ve střední části rovnoběžnými – toto rozlišení však vyžaduje určovací praxi; mnohem snadnější je rozlišení v plodném stavu: na bázi plodů šichy oboupohlavné zůstávají zaschlé zbytky tyčinek – to je u šichy černé samozřejmě vyloučeno, protože ta je dvoudomá, tj. květy má rozlišené na samčí a samičí, a ty vyrůstají na různých rostlinách, nemohou se tedy u ní vyskytnout plody a tyčinky pohromadě. Kvete v květnu a červnu, plod je nebarvící černá peckovička, jedlá, ale mdlé chuti. Je to tundrový druh, roste v kyselých půdách, zpravidla na skalnatých a balvanitých stanovištích (šicha černá obvykle na vrchovištích); u nás jen v nejvyšších pohraničních pohořích. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi druhy silně ohrožené (C2), zákonem je chráněna v kategorii druhů ohrožených.
Pozn.: Detail plodu s tyčinkami je pouze výřez z větší fotografie.


Šicha oboupohlavná - Fotografie (2):
(Empetrum hermaphroditum)
Foto č. 12582
(Empetrum hermaphroditum)
Foto č. 12581

Šicha oboupohlavná - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.