sazovka kruhatá (Daldinia concentrica)

sazovka kruhatá - Foto č. 19296


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Sázavy, CZ
21.Duben 2013


sazovka kruhatá:

Sazovka kruhatá patří mezi takzvané pyrenomycety, což jsou vřeckovýtrusné tvrdohouby. Tyto houby unikají zájmu praktických houbařů a vzhledem ke svému vzezření bývají často i přehlížené. Se sazovkou kruhatou se můžeme setkat celoročně, nejčastěji na ohořelém dřevě některých listnáčů - především jasanů, bříz, dubů a jeřábů. Vyrůstá jednotlivě nebo ve skupinách, je poměrně hojná a daří se jí nejvíce v lužních lesích.

Popis: Stromata jsou 20-80 (100) mm široká, dřevnatě tuhá a vyznačují se kulovitými nebo hlízovitými tvary. V mládí bývají červenohnědá, později se zbarvují do rezavě hnědé až hnědočerné barvy a ve stáří mohou být až uhlově černá. Na povrchu bývají jemně políčkovitě rozpukaná a na řezu nápadně vrstevnatě kruhatá.
Záměna je možná za některé další sazovky, které se liší hladkým povrchem stromat a jinými mikroznaky.

Využití: Všechny druhy tvrdohub patří mezi nejedlé a zcela nepoživatelné houby.


sazovka kruhatá - Fotografie (2):
(Daldinia concentrica)
Foto č. 19298
(Daldinia concentrica)
Foto č. 19297  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.