Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)

Sadec konopáč - Foto č. 11063


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLesní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Džbán, Bílichovské údolí
1.Srpen 2008


Sadec konopáč:

Statná vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 80-160 cm; lodyha přímá, vstřícně vzpřímeně větvená; listy vstřícné, dlanitě troj- až pětičetné, poněkud připomínající listy konopí; lodyha i větve zakončeny bohatými chocholičnatými latami drobných, většinou jen pětikvětých úborů; květy pouze trubkovité, světle růžovofialové, s dlouze vyčnívající dvouramennou bliznou, příjemně vonící; plody jsou nažky s krátkým chmýrem. Kvete od července do září. Roste vždy ve vlhku a obvykle v polostínu – podle břehů vod, na vlhkých lesních světlinách a pasekách, podle lesních cest, případně na stinných železničních náspech; u nás není celkově vzácný, místy je až hojný, jsou však rozsáhlá území, kde téměř nebo úplně chybí, zejména na Vysočině, v jižních a západních Čechách. Má tolik různých léčivých účinků, že byl dříve považován za rostlinu s magickou sílou – např. proti horečce, zánětům, močovým kamenům, plicním chorobám, dně, ekzému, působí projímavě, močopudně a potopudně, posiluje imunitu, podporuje léčbu akutních virových onemocnění a snad i rakoviny, používá se i v homeopatii; naproti tomu však poškozuje játra, takže není vhodné ho užívat bez lékařského dozoru.


Sadec konopáč - Fotografie (3):
(Eupatorium cannabinum)
Foto č. 11066
(Eupatorium cannabinum)
Foto č. 11065
(Eupatorium cannabinum)
Foto č. 11064

Sadec konopáč - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.