ryzec peprný (Lactarius piperatus)

ryzec peprný - Foto č. 16359


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, nepříliš chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Tupadly, CHKO Kokořínsko, CZ
16.Červenec 2011

Možnost záměny za jinou houbu


ryzec peprný:

Ryzec peprný patří k velmi hojným ryzcům objevujícím se nejdříve koncem června a rostoucím především přes léto, často v sušším období, kdy v lesích o žádnou jinou houbu nezakopneme. Vyrůstá nejčastěji pod habry a buky, nalézt jej však můžeme pod některými dalšími listnáči a dokonce i v kyselých smrčinách.
Vyznačuje se celistvě bělavými plodnicemi s charakteristickými znaky v podobě velkých vmáčklých až nálevkovitých klobouků, hustých a nízkých lupenů, válcovitého, plného a pevného třeně a ostře palčivého, bělavého a neměnného mléka.
Zaměnit se dá za některé jiné druhy nejedlých bílých ryzců, například za ryzec plstnatý (Lactarius vellereus), který se liší částečně jiným vzhledem a nemá ostře palčivé mléko, nebo za ryzec osikový (Lactarius controversus), jenž vyrůstá pod topoly, případně vrbami a liší se víceméně jinou barvou lupenů a ve stáří jiným povrchem klobouku. Další možnost záměny představují holubinka akvamarínová (Russula chloroides) a holubinka bílá (Russula delica).

Kuchyňské využití: Přestože se v některých atlasech uvádí jako nejedlý nebo nepříliš chutný, je po některých speciálních úpravách využitelný.
Velmi chutný je osmahnutý se slaninou, která z něho dokáže vytáhnout jeho ostře palčivou chuť.

ryzec peprný - Fotografie (2):
(Lactarius piperatus)
Foto č. 17734
(Lactarius piperatus)
Foto č. 16360


ryzec peprný - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

ryzec osikový (Lactarius controversus):

Ryzec peprný má ostře palčivé mléko a jeho povrch klobouku narozdíl od ryzce osikového nerůžoví ani nečervená.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.