Rozrazil Dilleniův (Veronica dillenii)

Rozrazil Dilleniův - Foto č. 8389


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyRumištní rostlinySkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Krtičníkovité

České středohoří, vrch Srdov
10.Květen 2008


Rozrazil Dilleniův:

Jednoletá efemérní bylina z čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae) vysoká 5-20(-30) cm, celá chlupatá a zejména v květenství i žláznatá; lodyha přímá, nevětvená nebo chudě větvená; listy vstřícné, zpeřeně dělené; drobné krátce stopkaté tmavě modré květy s modrými prašníky a bliznou jsou v hustém všestranném hroznu, za plodu se prodlužujícím; plod je obsrdčitá tobolka s čnělkou výrazně přesahující její zářez. Kvete v dubnu a květnu. Roste na skalních stepích, slunných suchých stráních, písčinách, okrajích borových lesů, úhorech či okrajích polí, vždy na místech s nezapojenou vegetací; u nás v nížinách a pahorkatinách teplých oblastí zejména severozápadních a středních Čech a jižní Moravy poměrně hojně, směrem k chladnějším oblastem ubývá, na horách neroste. Pro svou malou velikost a efemérní výskyt je obvykle přehlížen. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je veden mezi vzácnějšími druhy vyžadujícími pozornost (C4).
Pozn.: Bývá často zaměňován s velmi podobným a na stejných místech se vyskytujícím rozrazilem jarním, který má ale květy světle modré s bílými prašníky i bliznou a čnělku kratičkou, nepřesahující zářez tobolky.Rozrazil Dilleniův - Fotografie (1):
(Veronica dillenii)
Foto č. 8390

Rozrazil Dilleniův - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.