Řeřišničník skalní (Cardaminopsis petraea)

Řeřišničník skalní - Foto č. 6452


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinySkalní rostliny


čeleď: Brukvovité

Klášterec nad Ohří, Rašovické skály
22.Duben 2007


Řeřišničník skalní:

Vytrvalá nasivěle ojíněná bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) s vystoupavými nevětvenými nebo chudě větvenými lodyhami dlouhými 10-25 cm, lysými, vzácněji dole chlupatými; listy v přízemní růžici jsou podlouhlé, celistvé nebo nehluboce zpeřeně dělené, chlupaté, lodyžní listy úzce obkopinaté, lysé nebo jen na okraji u špičky řídce chlupaté; květenství je koncový hrozen obvykle s méně než 20 květy, korunní lístky bílé (vzácně v některých populacích – např. na Bezdězu – narůžovělé, pravděpodobně vlivem hybridizace s řeřišničníkem písečným); plod je šešule. Kvete od dubna do června. Roste na skálách a skalních sutích zpravidla v kaňonovitých údolích vodních toků, vzácněji na vrcholových skálách, výjimečně na antropogenních stanovištích (např. kamenné hradní zdi) nebo na kamenitých půdách v prosvětlených borech; u nás vzácně, např. v údolí Mže, Kunratického potoka, Rokytné, Jihlavy, nebo na vrcholech Bezdězu, Borče či Černého vrchu u Klášterce nad Ohří. Zvláště chráněný druh – kriticky ohrožený.


Řeřišničník skalní - Fotografie (4):
(Cardaminopsis petraea)
Foto č. 6456
(Cardaminopsis petraea)
Foto č. 6455
(Cardaminopsis petraea)
Foto č. 6454
(Cardaminopsis petraea)
Foto č. 6453

Řeřišničník skalní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.