Řeřišnice luční (Cardamine pratensis)

Řeřišnice luční - Foto č. 11490


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyLéčivé rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Brukvovité

Krušné hory, Kamenná
2.Květen 2009


Řeřišnice luční:

Vytrvalá bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) vysoká 15-40 cm; lodyha dutá, přímá, nevětvená nebo jen v horní části chudě větvená; přízemní listy v době květu zachovalé, řapíkaté, lichozpeřené s lístky okrouhlými, lodyžní směrem vzhůru postupně přisedají a lístky se zužují až na čárkovité; květenství je jednoduchý řídký hrozen poměrně velkých čtyřčetných květů světle růžové až fialové barvy, zřídka čistě bílé; plod je šešule. Kvete od konce dubna do června, v nejvyšších horských polohách i v červenci. Řeřišnice luční pravá (na fotografii) roste na vlhkých loukách bez rozdílu chemismu podloží, nevadí jí ani poměrně intenzívní obhospodařování; u nás je běžná na celém území od nížin do hor, řidčeji pouze na jižní Moravě. Vzácnější, statnější, o něco dříve rozkvétající poddruh řeřišnice luční velkokvětá je rostlinou lužních lesů, její rozšíření není dosud přesně zmapované, zaznamenána byla zatím v severních Čechách a na Moravě. Jako jiné rostliny z čeledi brukvovitých obsahuje látky palčivě hořké chuti a vitamín C, lze ji použít do jarních salátů místo podobně chutnající řeřichy; je to i slabá, dnes již téměř nepoužívaná léčivka s účinky pročišťujícími a povzbudivými, vhodná zejména proti jarní únavě.


Řeřišnice luční - Fotografie (6):
(Cardamine pratensis)
Foto č. 11496
(Cardamine pratensis)
Foto č. 11495
(Cardamine pratensis)
Foto č. 11494
(Cardamine pratensis)
Foto č. 11493
(Cardamine pratensis)
Foto č. 11492
(Cardamine pratensis)
Foto č. 11491

Řeřišnice luční - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.