« předchozí | další »

Rejsek horský (Sorex alpinus)

Rejsek horský - Foto č. 3008


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Rejsek horský:

Od ostatních našich rejsků ho snadno poznáme podle zbarvení. Celé tělo – na hřbetě, bocích i na břiše – má jednobarevný černošedý tón, od něhož se odlišují pouze chodidla a ocas. Tlapky mají totiž barvu světlou, někdy až růžovou, a ocas, stejně dlouhý jako tělo, je kontrastně černobílý – navrchu tmavý a vespod světlý. Záměnu s melanickými (tj. černě zbarvenými) jedinci rejsců (rod Neomys) lze vyloučit podle velikosti i délky zadního chodidla, celkového vzhledu a úpravy zadních končetin i ocasu.

Rozšíření
Naše území leží na severozápadním okraji areálu rozšíření druhu. Vyskytuje se v Alpách, Smrčinách, Bavorském lese, polských Sudetech, Karpatech a v některých pohořích na Balkáně; v Harzu a Pyrenejích (pokud se tam vůbec vyskytoval) byl zřejmě vyhuben.

U nás je jako reliktní druh známý z pohraničních hor od jižního cípu Českého lesa po Novohradské hory, v centru Českomoravské vrchoviny (Žďárské vrchy), v celém pásmu sudetských pohoří a vrchovin od Lužických hor po Oderské vrchy a v Karpatech od Moravskoslezských Beskyd přes Javorníky, Hostýnsko-vsetínské vrchy do Bílých Karpat.

Literatura
Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydáníRejsek horský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.