Rdesno hadí kořen (Bistorta major)

Rdesno hadí kořen - Foto č. 8604


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyBahenní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Rdesnovité

Stráž nad Ohří
25.Květen 2008


Rdesno hadí kořen:

Vytrvalá bylina z čeledi rdesnovitých Poygonaceae) vysoká 30-120 cm se silným, hadovitě do tvaru písmene S stočeným oddenkem (odtud snad název; může být ale odvozen i od jeho použití jako léčivky proti hadímu uštknutí); listy podlouhle vejčité až kopinaté, špičaté, přízemní a dolní lodyžní řapíkaté, horní přisedlé, nápadně dvoubarevné – na líci tmavozelené, někdy až namodralé, na rubu světle sivozelené až téměř bílé; lodyha přímá nebo vystoupavá, nevětvená, zakončená jediným válcovitým lichklasem drobných růžových květů v celé škále odstínů od tmavě přes světle růžovou až k bílé, s nápadně vyčnívajícími tyčinkami; plody jsou nažky. Kvete od května do srpna. Roste na horských a podhorských vysokostébelných nivách, prameništích, slatinných loukách, březích potoků, řidčeji ve světlých lužních lesích, preferuje kyselé podloží, ale zásaditému se vysloveně nevyhýbá, roste i ve vápencových pohořích; u nás především na horách, v nižších polohách řidčeji, místy (např. v některých částech jižních Čech a jižní Moravy) chybí úplně; nesnáší meliorační zásahy. Je to známá léčivka se silnými svíravými a protizánětlivými účinky, užívá se vnitřně např. proti průjmům a vnitřnímu krvácení, zevně na hnisající rány nebo jako kloktadlo při onemocnění ústní dutiny a zubů, v lidové medicíně proti hadímu uštknutí.


Rdesno hadí kořen - Fotografie (4):
(Bistorta major)
Foto č. 29898
(Bistorta major)
Foto č. 16352
(Bistorta major)
Foto č. 8606
(Bistorta major)
Foto č. 8605

Rdesno hadí kořen - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.