Rašeliník (Sphagnum)

Rašeliník - Foto č. 808


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyBahenní rostlinyHorské rostlinySladkovodní rostliny


Švédsko
Červen 2004


Rašeliník:

Rašeliník je mech tak typického vzhledu, že ho do rodu bez nesnází určí každý; druhy však může určovat pouze specialista za pomoci mikroskopu. Roste vždy na velmi vlhkých stanovištích, zadržuje vodu nejlépe ze všech mechů, nejen ve skulinách mezi svými lodyžkami a lístky, ale i ve specializovaných odumřelých buňkách (hyalocystách) uvnitř svých lístků; nahoře neustále dorůstá a dole odumírá, takže může vytvořit vrstvy mocné až několik desítek metrů. Může růst i v nížinách, ale častější je na horách a v severských oblastech, zejména v tundře - pokrývá největší část zemského povrchu ze všech rostlin. Jako jediný z mechů má velký hospodářský význam - rašelina se používá jako palivo, jako hnojivo (pro svou extrémně kyselou reakci vhodné jen pro některé rostliny!) nebo v lázeňství na zábaly. Rašelina má výborné konzervační vlastnosti, při těžbě se v ní dají nalézt dokonale zachovalé artefakty nebo mumifikovaná těla živočichů a lidí, kteří utonuli v bažině.


Rašeliník - Fotografie (1):
(Sphagnum)
Foto č. 809

Rašeliník - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.