Ptačinec bledý (Stellaria pallida)

Ptačinec bledý - Foto č. 8130


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLuční rostlinyPískomilné rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Hvozdíkovité

Kadaň
24.Duben 2008


Ptačinec bledý:

Jednoletá nebo ozimá bylina z čeledi hvozdíkovitých (Caryophyllaceae) vysoká 10-25 cm, nápadně bledě nebo žlutavě zelená; lodyhy vystoupavé či poléhavé, jednoduché nebo chudě větvené, s jednou podélnou řadou chlupů, někdy načervenalé; listy vstřícné, vejčitě kopinaté, dolní a střední řapíkaté, horní přisedlé; květenství vidlan, buď celý, nebo jeho koncové části klubíčkovitě stažené; květy krátce stopkaté (stopky nejvýše 3x delší než kalich) a silně redukované – korunní lístky chybějí nebo jsou výrazně zakrnělé, světle žlutozelené, tyčinky jsou obykle jen 1-3; plod je úzce vejčitá tobolka. Kvete v dubnu a květnu. Je to druh z okruhu známého, všude hojného plevelu ptačince prostředního čili žabince, s nímž bývá často zaměňován, i když klubíčkovitá květenství a chybějící koruny jsou ve srovnání s volnějšími květenstvími a obvykle dobře vyvinutými bílými korunami takřka celoročně kvetoucího ptačince prostředního znaky dosti nápadné, a až nepřirozeně bledá barva ho prozradí i z dálky. U nás je původní jen na jižní Moravě, kde roste obvykle na člověkem méně ovlivněných stanovištích než ptačinec prostřední, zejména na vátých píscích a ve světlých křovinách, proto byl v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR zařazen mezi druhy silně ohrožené (zvláště chráněný však není); v poslední době se však dosti výrazně šíří v městských trávnících nejen Moravy, ale i teplejších oblastí Čech, takže jeho vyškrtnutí z Červeného seznamu je pravděpodobně jen otázka času, a kdoví, zda nebude nakonec zařazen mezi invazní plevely.


Ptačinec bledý - Fotografie (5):
(Stellaria pallida)
Foto č. 8135
(Stellaria pallida)
Foto č. 8134
(Stellaria pallida)
Foto č. 8133
(Stellaria pallida)
Foto č. 8132
(Stellaria pallida)
Foto č. 8131

Ptačinec bledý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.