pstřeň dubový (Fistulina hepatica)

pstřeň dubový - Foto č. 13881


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem


Písecko
11.Září 2008


pstřeň dubový:

Volský jazyk, jak se tomuto druhu také říká, představuje velmi zajímavou a v podstatě nezaměnitelnou houbu. Objevuje se na živých a mrtvých kmenech, pařezech a větších větvích dubů nebo kaštanovníků, často na hrázích rybníků, v alejích nebo parcích, ale i v lese.
Vyrůstá obvykle jednotlivě, daří se mu spíše v teplejších oblastech a fruktifikuje od července až do počátku listopadu.

Popis: Plodnice jsou jednoleté, 70-250(-300) mm široké a 25-60 mm tlusté, obvykle krátkým třeněm bočně přirostlé, zprvu hlízovité nebo nepravidelně polokruhovité, později ledvinovité až jazykovité, tlustě masité, na povrchu za vlhka lepkavé, zpočátku jemně bradavčité a červenooranžové, později až paprsčitě žíhané, lososově načervenalé nebo masově červené, ve stáří olysalé a červenohnědé až játrově hnědé. Rourky jsou krátké a trubičkovité, zprvu bělavé, později krémově nažloutlé, s drobnými okrouhlými póry. Dužnina je šťavnatě masitá, narůžověle až masově červená, na řezu světle žíhaná - připomínající hovězí maso.

Využití: Je jedlý a doporučuje se do různých gulášů nebo upravený jako falešný ovar.

Prospěšné obsahové látky: Vykazuje se významnými antioxidačními a antibakteriálními účinky. Obsahuje až 23 mastných kyselin, z nichž má největší zastoupení kyselina linoleová, olejová a palmitová.pstřeň dubový - Fotografie (9):
(Fistulina hepatica)
Foto č. 30300
(Fistulina hepatica)
Foto č. 27656
(Fistulina hepatica)
Foto č. 24375
(Fistulina hepatica)
Foto č. 21659
(Fistulina hepatica)
Foto č. 21658
(Fistulina hepatica)
Foto č. 21657
(Fistulina hepatica)
Foto č. 13880
(Fistulina hepatica)
Foto č. 13879
(Fistulina hepatica)
Foto č. 13878  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.