Pryskyřník ilyrský (Ranunculus illyricus)

Pryskyřník ilyrský - Foto č. 9200


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyStepní rostliny


čeleď: Pryskyřníkovité

Odolena Voda, Kopeč
17.Květen 2008


Pryskyřník ilyrský:

Vytrvalá bylina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) vysoká 30-50 cm s hlízovitě ztloustlými kořeny, celá hustě hedvábitě stříbrobíle chlupatá (žádná byť i jen vzdáleně podobná rostlina u nás nemá takové ochlupení, je to znak plně postačující k bezpečnému určení; také se díky tomu dobře hledá, neboť jeho stříbřitý lesk ho na lokalitě prozradí již z dálky – jen škoda, že je těch lokalit tak málo!); lodyha přímá, jen v horní části chudě větvená; přízemní listy dlouze řapíkaté, dlanitě dělené na dlouhé čárkovité úkrojky, lodyžní listy přisedlé, podobného tvaru; květy jednotlivé, 2-3 cm velké, leskle zlatožluté, s kališními lístky nazpět obrácenými a k lodyze přitisklými; plody jsou krátce zobánkaté nažky ve víceméně kulovitém souplodí. Kvete v květnu a červnu. Roste na suchých slunných travnatých nebo kamenitých stráních a okrajích křovin, častěji na silikátových podkladech, ale může růst i na vápenci, dokáže řadu let přetrvávát na lokalitě i po jejím zalesnění akáty; u nás vzácně v nížinách a pahorkatinách nejteplejších oblastí státu – na Žatecku, Litoměřicku, dolním Povltaví a jižní Moravě. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je zařazen mezi druhy silně ohrožené (C2), ve stejné kategorii je i zvláště chráněn zákonem.


Pryskyřník ilyrský - Fotografie (3):
(Ranunculus illyricus)
Foto č. 9203
(Ranunculus illyricus)
Foto č. 9202
(Ranunculus illyricus)
Foto č. 9201

Pryskyřník ilyrský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.