Prvosenka jarní - Petrklíč (Primula veris)

Prvosenka jarní - Petrklíč - Foto č. 27111StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Léčivé rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Prvosenkovité

České středohoří
Květen 2018


Prvosenka jarní - Petrklíč:

Vytrvalá bylina z čeledi prvosenkovitých (Primulaceae) vysoká 5-25 cm s přízemní růžicí podlouhlých svraskalých listů a několika bezlistými stvoly zakončenými převislým jednostranným okolíkem žlutých květů; kalichy jsou bledě zelené až nažloutlé, zvonkovité a typicky nafouklé, takže výrazně odstávají od korunní trubky – již podle tohoto jediného znaku ji lze bezpečně odlišit od často (a zbytečně) zaměňované prvosenky vyšší, která má kalichy úzké, ke korunní trubce přitisklé; úzká korunní trubka se nahoře rozšiřuje a dělí v 5 cípů, které jsou k sobě vždy zvonkovitě skloněné, nikdy nejsou rozložené do plochy, mají žloutkově žlutou barvu a sladce voní; plod je tobolka. Kvete v dubnu a květnu. Roste ve světlých listnatých lesích, zejména dubohabřinách, květnatých bučinách a suťových lesích a jejich lemech, odkud přechází i do křovinatých mezí nebo na teplejší a sušší, avšak na jaře svěží trávníky, a můžeme se s ní setkat i v příkopu u silnice. Je to rostlina poměrně variabilní, v teplejších oblastech u nás roste typ s většími kalichy a listy naspodu hustě chlupatými až plstnatými, označovaný jako prvosenka jarní šedavá (subsp. canescens), v chladnějších typ s menšími kalichy a listy naspodu řídčeji chlupatými až olysalými, označovaný jako prvosenka jarní pravá (subsp. veris) – vzhledem k tomu, že tyto typy jsou spojeny plynulou řadou přechodů, zpochybňují někteří botanici jejich hodnocení jako poddruhů. Je to známá, i průmyslově používaná léčivka, užívá se hlavně na odkašlávání, ale působí i protizánětlivě, tlumí migrénu a pomáhá při močových kamenech; sbírá se buď její květ nebo oddenek. Patří mezi vzácnější druhy, dříve byla tzv. částečně chráněna, tj. směla se trhat, ale ne vyrývat, na současném seznamu zvláště chráněných druhů není.


Prvosenka jarní - Petrklíč - Fotografie (6):
(Primula veris)
Foto č. 27110
(Primula veris)
Foto č. 7983
(Primula veris)
Foto č. 7982
(Primula veris)
Foto č. 7981
(Primula veris)
Foto č. 7980
(Primula veris)
Foto č. 7979

Prvosenka jarní - Petrklíč - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.