Prustka obecná (Hippuris vulgaris)

Prustka obecná - Foto č. 12868


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyBahenní rostlinyPěstované rostlinySladkovodní rostliny


čeleď: Prustkovité

Norsko, ostrov Jomfruland
4.Červen 2009


Prustka obecná:

Vytrvalá vodní či bahenní bylina z čeledi prustkovitých (Hippuridaceae) vzhledově připomínající přesličku; z dlouze plazivého kořenujícího oddenku vyrůstají nevětvené lodyhy dlouhé 20-80 cm, obvykle alespoň zčásti vynořené (pokud jsou celé ponořené, může jejich délka přesahovat i 2 m); vynořená část lodyhy přímá, s tmavozelenými, asi 2 cm dlouhými tuhými čárkovitými listy vyrůstajícími v přeslenech po 8-12, na ponořené části jsou listy žlutozelené, chabé a až 4x delší; květy jsou tak drobné, že si jich lze všimnout jen při podrobné prohlídce rostliny, vyrůstají v paždí listů vynořené části lodyhy, jsou bezobalné, jednopohlavné nebo oboupohlavné, s jedinou tyčinkou a pestíkem; plody jsou nažky. Kvete od května do července. Roste na březích stojatých, vzácněji i tekoucích vod s dostatkem živin, nesnáší zapojený pobřežní porost, obvykle s dolní částí lodyhy ve vodě a horní nad hladinou, ale na okraji vysýchajících tůní může tvořit celkově drobnější suchozemskou formu a naopak v tekoucí vodě mnohem delší formu vzplývající, celou ponořenou; u nás roztroušeně až vzácně v nížinách a pahorkatinách teplejších oblastí, v Čechách zejména v Polabí a dolním Povltaví a Poohří, na Moravě nejvíce v její nejjižnější části, úplně však chybí v jinak na vzácné vodní rostliny bohatých rybničních oblastech jižních Čech a severní Moravy. V Červeném seznamu cévnatých rostlin je řazena mezi druhy kriticky ohrožené, ve stejné kategorii je chráněna i zákonem. Je to léčivka s hojivým účinkem na rány, často se pěstuje v okrasných zahradních rybníčcích.


Prustka obecná - Fotografie (1):
(Hippuris vulgaris)
Foto č. 12869

Prustka obecná - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.