Protěž bažinná (Gnaphalium uliginosum)

Protěž bažinná - Foto č. 9378


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyBahenní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Chomutov, Kyjice
6.Září 2008


Protěž bažinná:

Jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 3-25 cm, obvykle hustě přitiskle plstnatá, což jí dodává nasivělou barvu a stříbřitý lesk, méně často olysalá. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, zpravidla již od báze bohatě větvená; listy střídavé, přisedlé, jednožilné, úzce kopinaté; úbory drobné, klubíčkovitě nahloučené po 3-10 v paždí listenů, které je výrazně převyšují; květy pouze trubkovité, bělavé až žlutavé, okrajové samičí, středové oboupohlavné; plod je nažka s chmýrem. Kvete od července do října. Roste vždy ve vlhku – na podmáčených lesních cestách, pasekách, polích, náplavách, velké porosty vytváří na obnažených rybničních dnech; u nás je hojná v celém území s výjimkou nejsušších a nejteplejších oblastí a vysokých hor, kde roste roztroušeně až vzácně. Je to léčivka s poměrně slabými účinky, především protizánětlivými a močopudnými, a působí prý také jako antidepresívum a afrodisiakum.


Protěž bažinná - Fotografie (5):
(Gnaphalium uliginosum)
Foto č. 9383
(Gnaphalium uliginosum)
Foto č. 9382
(Gnaphalium uliginosum)
Foto č. 9381
(Gnaphalium uliginosum)
Foto č. 9380
(Gnaphalium uliginosum)
Foto č. 9379

Protěž bažinná - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.