PP Dominova skalka

PP Dominova skalka - Foto č. 13418


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
PP Dominova skalka:

Přírodní památka Dominova skalka se nachází v CHKO Slavkovský les asi 4 km západojihozápadně od Bečova nad Teplou. Byla vyhlášena roku 1989 na ploše 6,6 hektaru a jméno získala na počest významného českého botanika Karla Domina, který zkoumal zdejší květenu na přelomu 19. a 20. století. Tvoří ji jeden z řady hadcových výchozů (o hadci blíže NPP Křížky), které se v pruhu mezi Mariánskými Lázněmi a Novou Vsí tyčí nad okolní zvlněnou parovinou s mozaikou lesů a luk, často podmáčených a se vzácnou květenou. Většinu plochy chráněného území zabírá hadcový bor, nejvyšší bod v nadmořské výšce 757 m je tvořen odlesněnou hadcovou kupou s několika solitérními stromy a vzácným keříkovým a bylinným podrostem – brzy na jaře tu rozkvétá vřesovec pleťový a zimostrázek alpský, nejvzácnějšími bylinami zde jsou kriticky ohrožený rožec kuřičkolistý a svízel sudetský, ve skalních štěrbinách pak dva druhy kapradin vázané výlučně na hadec, sleziník hadcový a sleziník nepravý. Na jejím severním úpatí, již mimo chráněné území, se čerpá známá minerální voda Magnesia, díky hadci bohatá právě na hořčík čili magnesium.


PP Dominova skalka - Fotografie (4):

PP Dominova skalka - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.