Porost locikový (Ulva lactuca)

Porost locikový - Foto č. 10083


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyLéčivé rostlinyMořské rostliny


Dánsko, Fredrikshavn
2.Červen 2008


Porost locikový:

Zelená mořská řasa se se stejnotvarou rodozměnou (tj. pohlavně i nepohlavně se rozmnožující generace mají stejný tvar a velikost). Stélka je plochá, lupenitá, silná asi půl milimetru, tvořená dvěma vrstvami buněk; vytváří kruhovité trsy o průměru asi 30 cm, připomínající hlávkový salát čili lociku, což jí dalo jméno prakticky ve všech jazycích. Podobně jako salát se prý i v některých zemích jí – na základě vlastní ochutnávky nemohu příliš doporučit: prakticky bez chuti, pikantnosti jí dodává jen ulpívající mořská voda, a překvapivě houževnatá a kluzká, asi jako byste žvýkali film; díky vysokému obsahu vitamínů (údajně 10x více vitamínu C než v pomeranči) a dalších potřebných látek se výtažky z ní používají jako doplněk stravy. Perspektivní bude možná její využití k výrobě ethanolu, se kterým se v některých zemích (Dánsko) experimentuje, neboť obsahuje značné množství celulosy a má velmi vysokou produkci, v příznivých podmínkách dokáže zdvojnásobit svoji biomasu každé 3-4 dny. Je to kosmopolitní druh porůstající kameny v nejmělčí pobřežní zóně, zejména ve vodách živinami bohatých, například znečištěných splachy dusíkatých hnojiv s polí, toleruje i brakickou vodu. Jeho určení ale není snadné, lze ho snadno zaměnit s jinými, velmi podobnými druhy rodu; zejména ve Středomoří je jeho výskyt sporný a vyžaduje detailní ověření.
Pozn.: Hnědá řasa na fotografiích je Sargassum multicum


Porost locikový - Fotografie (1):
(Ulva lactuca)
Foto č. 10084

Porost locikový - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.