Pomněnka úzkolistá (Myosotis stenophylla)

Pomněnka úzkolistá - Foto č. 8421


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinySkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Brutnákovité

České středohoří, vrch Srdov
10.Květen 2008


Pomněnka úzkolistá:

Vytrvalá trsnatá bylina z čeledi brutnákovitých (Boraginaceae) vysoká 20-30 cm, obvykle celá odstále chlupatá, zřídka olysalá; lodyhy přímé nebo vystoupavé, větvené; listy přízemní růžice se plně vyvíjejí až po odkvětu, jsou úzce eliptické, dlouze řapíkaté, lodyžní listy jsou přisedlé; květenství je mnohokvětý vijan, květy největší z našich pomněnek – 6-10 mm v průměru, azurově modré, a – což je zvláštnost – příjemně vonící; důležitým znakem je nepřítomnost háčkovitých chlupů na kalichu; plody jsou tvrdky. Kvete v květnu a červnu. Roste na suchých skalnatých či travnatých stráních nebo ve světlých borech, na bazickém (vápence, čediče) až ultrabazickém (hadce) podloží; u nás vzácně v nejteplejších oblastech středních a severozápadních Čech a jižní Moravy. Zvláště chráněný druh – kriticky ohrožený.


Pomněnka úzkolistá - Fotografie (3):
(Myosotis stenophylla)
Foto č. 8424
(Myosotis stenophylla)
Foto č. 8423
(Myosotis stenophylla)
Foto č. 8422

Pomněnka úzkolistá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.