« předchozí | další »

polnička raná (Agrocybe praecox)

polnička raná - Foto č. 11545


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houby


Harasov, CHKO Kokořínsko, CZ
20.Květen 2009


polnička raná:

Polnička raná představuje poměrně hojnou jarní houbu, se kterou se můžeme setkat prakticky kdekoli. Roste z různého dřevního odpadu a nalézt ji můžeme v lesích, parcích, zahradách, sadech, příkopech a na dalších místech. Objevuje se většinou ve skupinách a plodnice nasazuje zhruba od května do července.

Popis: Klobouk 25-80 mm, zpočátku polokulovitý a zahalený vélem, v dospělosti až téměř plochý, obvykle s malým hrbolkem, hladký až jemně vrásčitý, bělavě šedý, krémový, nebo okrový. Lupeny vykrojeně připojené, zpočátku šedobělavé, později okrově až tmavě hnědé.
Třeň 40-120 x 5-15 mm, válcovitý, bělavý s nahnědlými tóny. Dužnina bělavá s nepatrnou moučnou vůní a nevýraznou nebo mírně nahořklou chutí.
Zaměnit bychom ji mohli za jiné druhy polniček, především za polničku tuhou (Agrocybe dura), která se liší robustnějšími plodnicemi s výraznějším prstenem a často jí rozpraskávají klobouky.

Využití: Patří mezi jedlé houby, které se uplatní ve směsi, v polévkách a omáčkách.


  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.