Pochybek severní (Androsace septentrionalis)

Pochybek severní - Foto č. 3900


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyPěstované rostlinyPískomilné rostlinySkalní rostliny


čeleď: Prvosenkovité

Doupovské hory
8.Duben 2007


Pochybek severní:

Jednoletá útlá bylina z čeledi prvosenkovitých (Primulaceae), vysoká 5-15 cm. Roste na vátých píscích nebo kamenitých stepích, vzácně i na zídkách a okrajích polí, vždy na světle a v suchu. Kvete od dubna do června drobnými bílými kvítky se žlutým středem. V cizích zemích se používá jako léčivka (diuretikum); byly z něj vyšlechtěny okrasné skalkové odrůdy. Má velmi široký areál, od Sibiře přes Evropu až do Severní Ameriky, od písečných dun mořského pobřeží po subalpínský stupeň. U nás v pahorkatinách severních a středních Čech; nikdy nebyl příliš hojný, většina lokalit již zanikla, zbývají snad poslední tři: máte před sebou jednu z nejvzácnějších rostlin naší republiky. Zvláště chráněný druh – kriticky ohrožený.


Pochybek severní - Fotografie (3):
(Androsace septentrionalis)
Foto č. 3903
(Androsace septentrionalis)
Foto č. 3902
(Androsace septentrionalis)
Foto č. 3901

Pochybek severní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.