Plicník úzkolistý (Pulmonaria angustifolia)

Plicník úzkolistý - Foto č. 8286


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Brutnákovité

Doupovské hory, vrch Hůrka
27.Duben 2008


Plicník úzkolistý:

Vytrvalá bylina z čeledi brutnákovitých (Boraginaceae) vysoká 15-30 cm, celá hustě štětinatě chlupatá a zejména v květenství i žláznatá; lodyha přímá, jen nahoře větvená; listy přízemní růžice se vyvíjejí až v létě, jsou kopinaté, znenáhla zúžené v dlouhý křídlatý řapík, lodyžní listy střídavé, přisedlé; květy ve vrcholových vijanech jsou zpočátku karmínové, později nápadně, až zářivě azurově modré; plody jsou tvrdky. Kvete v dubnu a květnu. Roste nejčastěji ve světlých teplomilných doubravách, v lemech listnatých lesů a na křovinatých stráních, častěji na bazickém podloží; u nás vzácně v teplých oblastech středních a severozápadních Čech a jižní Moravy, jinde jen ojediněle, v chladných horských poolohách neroste. Přestože je v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR zařazen do kategorie druhů silně ohrožených (C2), na seznamu zvláště chráněných druhů chybí.


Plicník úzkolistý - Fotografie (7):
(Pulmonaria angustifolia)
Foto č. 8293
(Pulmonaria angustifolia)
Foto č. 8292
(Pulmonaria angustifolia)
Foto č. 8291
(Pulmonaria angustifolia)
Foto č. 8290
(Pulmonaria angustifolia)
Foto č. 8289
(Pulmonaria angustifolia)
Foto č. 8288
(Pulmonaria angustifolia)
Foto č. 8287

Plicník úzkolistý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.