Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

Plicník lékařský - Foto č. 1933


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyLesní rostliny


čeleď: Brutnákovité

Českobudějovicko
2006


Plicník lékařský:

Vytrvalá, hustě a drsně chlupatá bylina z čeledi brutnákovitých (Boraginaceae), vysoká 10-30 cm. Odlišná barva různě starých květů, dobře pozorovatelná na fotografii, je vyvolána barvivy anthokyany, které mění barvu podle pH podobně jako známý indikátor lakmus (mladé květy mají buněčnou šťávu kyselou, staré zásaditou). Z fotografie není dobře patrné, zda se jedná o pravý plicník lékařský s výrazně bíle skvrnitými listy, nebo u nás častější poddruh plicník lékařský tmavý s listy neskvrnitými nebo jen slabě skvrnitými (vzhledem k dalším odlišným znakům je v poslední době hodnocen jako samostatný druh). Kvete od března do května. Roste ve světlých vlhkých lesích v teplejších oblastech státu místy hojně, chybí v suchých bezlesých oblastech. Je to známá léčivka, používaná zejména na nemoci dýchací soustavy (odtud název).


Plicník lékařský - Fotografie (1):
(Pulmonaria officinalis)
Foto č. 1932

Plicník lékařský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.